Zmieniamy się

REMONT SALI IM. STEFANA STARZYŃSKIEGO

Sala im. Stefana Starzyńskiego w PKiN jest teraz jak nowa

Teraz jak wesele, to tylko w Pałacu!

Na początku był kurz. Straszny! Tak zaczęło się szlifowanie sali im. Stefana Starzyńskiego w Pałacu Kultury i Nauki. A na koniec jak z puzzli fachowcy ułożyli niesamowitą mozaikę na podłodze. Teraz jeśli coś ma się dziać w Warszawie, to najlepiej, żeby zadziało się właśnie tu – na czwartej kondygnacji Pałacu.

– Pałac zmienia się. Krok po kroku odnawiamy pomieszczenia, sale, klatki schodowe. Chcemy, aby tysiące gości, turystów, warszawiaków, którzy nas odwiedzają, zapamiętało tę wizytę, jako coś szczególnego. Nie tylko dlatego, że Pałac to multiprzedsięwzięcie kulturalne, rozrywkowe, edukacyjne i rekreacyjne w sercu Warszawy, ale też niezwykle charakterystyczna budowla, która może i musi mieć reprezentacyjny wygląd. Ta sala to taki dowód, że dawnym rozwiązaniom można nadać współczesny blask – tłumaczy Rafał Krzemień, Prezes Zarządu PKiN. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcą tu organizować targi, wystawy, koncerty, pokazy mody, ale i śluby czy wesela. Sala posiada oczywiście bezprzewodowy dostęp do Internetu i profesjonalny system nagłośnienia. Gwarantujemy niesamowite przeżycia.

Odbiór końcowy wyremontowanej Sali odbył się oczywiście z udziałem przedstawiciela Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Sala Starzyńskiego jest jedną z sal reprezentacyjnych znajdujących się na 4 kondygnacji Pałacu Kultury i Nauki. Ma tysiąc metrów kwadratowych. Przez efektowną, marmurową klatkę schodową łączy się z salą Marmurową oraz bezpośrednio z salami Kruczkowskiego i Broniewskiego położonymi na tym samym piętrze. Podczas prac remontowych wymieniony został cały parkiet. Po usunięciu zniszczonych klepek, podłogę zakonserwowano i wyszlifowano. Wszystko po to, aby ułożyć kunsztowne rozety i mozaiki z różnych gatunków drewna wiernie odzwierciadlające pierwowzór.

Kryształowe wielopoziomowe żyrandole skonstruowane ze spiętrzonych szklanych bukietów i metalowych ażurowych obręczy pochodzące z Huty Szkła Kryształowego „Józefina” w Szklarskiej Porębie i Spółdzielni „Brąz Dekoracyjny”, zostały wyczyszczone i zrewitalizowane. Szklane i kryształowe plafoniery również trafiły w ręce konserwatorów. Ściany i sufit sali odnowiono, a stiuki wypolerowano.

Bliźniacza sala im. Marii Skłodowskiej-Curie, również znajdująca się na czwartej kondygnacji, przeszła gruntowny remont kilka lat temu. – Dzięki temu możemy poszczycić się w Pałacu Kultury i Nauki parkietami na najwyższym poziomie – zaznacza Rafał Krzemień.