Zmieniamy się

WYMIANA URZĄDZEŃ DŹWIGOWYCH DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Zakończono prace modernizacyjne związane z wymianą urządzeń dźwigowych dla osób niepełnosprawnych przy wejściu głównym do budynku oraz platformy schodowej w holu głównym.

Dźwig dla niepełnosprawnych przy wejściu głównym do PKiN

 

 

Dotychczasowe urządzenie przy wejściu głównym zostało zastąpione nowoczesnym rozwiązaniem w pełni automatycznym (drzwi są automatycznie otwierane po przyciśnięciu przycisku na panelu wezwań na przystanku). Podobnie odbywa się jazdą z przystanku na przystanek, tzn nie jest wymagane, jak przy starym urządzeniu, ciągłe trzymanie przycisku (wystarczy dotknąć przycisk wybranego przystanku). W porównaniu z poprzednim urządzeniem, nowy dźwig jest bezpieczniejszy, ze względu na pełną przeszkloną kabinę oraz szyb (poprzednio platformę w szybie). Posiada większy udźwig 600 kg (poprzednio 300), większą powierzchnię podłogi kabiny 108x138cm (poprzednio 100×135 cm), także informację głosową i oznaczenia dla osób niedowidzących.

 

Platforma schodowa w holu głównym PKiN

Od 1998 roku  do dyspozycji osób niepełnosprawnych a także z wózkami byly dwie platformy obsługujące poziom dolny i  środkowy holu głównego. Obecnie zostały zastąpione jedną platformą o torze krzywoliniowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest przemieszczanie się osoby niepełnosprawnej bez konieczności przesiadki, tj. z poziomu holu przy szatni na poziom przy wejściu do Sali Marmurowej.

Podest nowej platformy  jest znacznie większy od poprzedniego. Jego obecne wymiary wynoszą 120x 100 cm.  Poprzedni zaś miał jedynie 85×70 cm. Na ścianie platformy zamontowano składane krzesełko, ktorego udźwig, obecnie 300 kg, jest również większy w stosunku do poprzedniego urządzenia (190 kg).  Tor jezdny platformy dodatkowo może służyć jako poręcz dla pieszych.

 

 

Platforma schodowa w holu głównym jest obsługiwana przez pracowników ochrony ZPKiN sp. z o. o. Konserwacją i usuwaniem awarii w okresie gwarancji (36 miesięcy) zajmuje się firma LIFTPROJEKT INŻYNIERIA DŹWIGOWA Paweł Rafalik.

Dźwig towarowy na dziedzińcu wewnętrznym PKiN

Do końca sierpnia br. potrwają prace modernizacyjne  dźwigu towarowego na dziedzińcu wewnętrznym. Nowy dźwig będzie posiadał  automatyczne drzwi oraz inne ważne elementy bezpieczeństwa wymagane przez UDT. Poprzednie drzwi otwierano ręcznie. Nowa kabina ze względu na zastosowanie automatyki drzwiowej będzie nieco mniejsza (płytsza o 35 cm). Poza tym dźwig będzie wyposażony w nowoczesne sterowanie  z płynnym dojazdem do przystanku oraz będzie posiadał zwiększony udźwig z 1600 kg do 2000 kg.